logotype

   

Koncert Cantica Sacra

<< powrót do recenzji

aampf-logo

Association des Artistes Musiciens Polonais en France
Présidente : Teresa Janina Czekaj

Tél : 06 73 77 79 96
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
SIRET : 429-962-038-00015

Zespół Cantica Sacra

Młody krakowski zespół muzyki dawnej Cantica Sacra w składzie Paulina Tkaczyk – klawesyn, Justyna Krusz – viola da gamba i Karolina Jesionek – flet traverso wystąpił w Sali koncertowej Biblioteki Polskiej w Paryżu (6, quai d’Orléans, 75004 Paris) w dniu 24 kwietnia 2013 roku Zaprezentował oryginalny i autorski program zatytułowany Concerto Polonois. La musique au temps du roi Jean III Sobieski.

Koncert zorganizowany został, by upamiętnić zbliżającą się 330. rocznicę zwycięstwa króla Jana III Sobieskiego pod Wiedniem, w programie znalazły się więc utwory grywane na dworze Ludwika XIV w Wersalu oraz muzyka wilanowskich komnat. Program przygotowany został na zamówienie i z inicjatywy AAMPF, a usłyszeliśmy utwory Georga Philippa Telemanna, Jacquesa Martina Hotteterre’a, Jeana-Marie Leclaire’a, Marina Marais, a także specjalnie przygotowane transkrypcje polskich ballad ludowych upamiętniających odsiecz wiedeńską.

Koncert – wyśmienicie prowadzony po francusku przez Justynę Krusz – spotkał się z niezwykłym zainteresowaniem tak ze względu na program, jak i na wykonanie. Można śmiało powiedzieć, że był to koncert wybitny, czemu dała wyraz publiczność, domagając się kolejnych bisów. Zarówno dobór programu, jak i jego interpretacja na najwyższym artystycznym poziomie dowodzą wysokiej rangi tego młodego zespołu, który imponuje starannym przygotowaniem programu, wielką muzykalnością i umiejętnością połączenia wiedzy z aspektem estetycznym. Jeżeli dodać do tego poszukiwania nieznanych czy zapomnianych motywów, wplatanie wątków polskich w muzykę europejskiego baroku oraz gruntowną znajomość kontekstów historycznych, na których opierają się programy Cantica Sacra, mamy do czynienia z zespołem, który śmiało może pojawić się na najistotniejszych estradach – nie tylko europejskich.

Młodzieńczy entuzjazm poparty gruntowną wiedzą i talentem czyni z zespołu Cantica Sacra jeden z wiodących i znakomicie rokujących na przyszłość polskich zespołów muzyki barokowej.

Teresa Janina Czekaj
Présidente de l’AAMPF
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

sign

2019  Paulina Tkaczyk