Festival Baroque d’Auvergne (Francja)

Prawykonanie w kościele

W ramach 20-tej edycji Festiwalu barokowego w Owernii (Festival baroque d'Auvergne), zespół muzyki dawnej Cantica Sacra, w składzie Paulina Tkaczyk (flet traverso, klawesyn) oraz Bogumiła Gizbert-Studnicka (klawesyn), dał wspaniały koncert w kościele w Mainsat, w dniu 12 sierpnia 2015 r.

Obie wykonawczynie, prawykonały utwory najbardziej płodnego kompozytora na drezdeńskim dworze w Saksonii, w XVIII wieku, Christlieba Sigmunda Bindera.

Liczna publiczność mogła po raz pierwszy podziwiać poszczególne sonaty na klawesyn i flet tego kompozytora, zapomnianego od dwu stuleci. Powrót do tych dzieł był możliwy dzięki Paulinie Tkaczyk, która odnalazła historię i partytury tego artysty. Jego dzieła kojarzą styl barokowy ze stylem klasycznym, rozwiniętym następnie przez Mozarta i Beethovena.

Podczas koncertu artystki wykonały Sonatę D-dur na 4 ręce Mozarta, dzieło znaczące dla tej filiacji artystycznej. Utwory na cztery ręce bardzo rzadko grywane przed publicznością były wykonane w sposób zdradzający niezwykłą korelację między artystkami.

Publiczność była zdumiona perfekcją tej interpretacji i domagała się dwóch bisów, dzieł Beethovena, a następnie Schuberta.

Pragnęlibyśmy więcej takich niezwykłych wieczorów w tym kościele.

[LA MONTAGNE.FR, 24 sierpnia 2015]