Koncert Cantica Sacra

Association des Artistes Musiciens Polonais en France
Présidente : Teresa Janina Czekaj

Zespół Cantica Sacra

Młody krakowski zespół muzyki dawnej Cantica Sacra w składzie Paulina Tkaczyk – klawesyn, Justyna Krusz – viola da gamba i Karolina Jesionek – flet traverso wystąpił w Sali koncertowej Biblioteki Polskiej w Paryżu (6, quai d’Orléans, 75004 Paris) w dniu 24 kwietnia 2013 roku Zaprezentował oryginalny i autorski program zatytułowany Concerto Polonois. La musique au temps du roi Jean III Sobieski.

Koncert zorganizowany został, by upamiętnić zbliżającą się 330. rocznicę zwycięstwa króla Jana III Sobieskiego pod Wiedniem, w programie znalazły się więc utwory grywane na dworze Ludwika XIV w Wersalu oraz muzyka wilanowskich komnat. Program przygotowany został na zamówienie i z inicjatywy AAMPF, a usłyszeliśmy utwory Georga Philippa Telemanna, Jacquesa Martina Hotteterre’a, Jeana-Marie Leclaire’a, Marina Marais, a także specjalnie przygotowane transkrypcje polskich ballad ludowych upamiętniających odsiecz wiedeńską.

Koncert – wyśmienicie prowadzony po francusku przez Justynę Krusz – spotkał się z niezwykłym zainteresowaniem tak ze względu na program, jak i na wykonanie. Można śmiało powiedzieć, że był to koncert wybitny, czemu dała wyraz publiczność, domagając się kolejnych bisów. Zarówno dobór programu, jak i jego interpretacja na najwyższym artystycznym poziomie dowodzą wysokiej rangi tego młodego zespołu, który imponuje starannym przygotowaniem programu, wielką muzykalnością i umiejętnością połączenia wiedzy z aspektem estetycznym. Jeżeli dodać do tego poszukiwania nieznanych czy zapomnianych motywów, wplatanie wątków polskich w muzykę europejskiego baroku oraz gruntowną znajomość kontekstów historycznych, na których opierają się programy Cantica Sacra, mamy do czynienia z zespołem, który śmiało może pojawić się na najistotniejszych estradach – nie tylko europejskich.

Młodzieńczy entuzjazm poparty gruntowną wiedzą i talentem czyni z zespołu Cantica Sacra jeden z wiodących i znakomicie rokujących na przyszłość polskich zespołów muzyki barokowej.

[Teresa Czekaj, kwiecień 2013]